فرش خوب از کجا بخرم؟

فرش خوب از کجا بخرم؟

فرش ماشینی خوب چی بخرم

ما در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهم در خرید فرش ماشینی مانند : کدام فرش خوب است؟ بهترین برند فرش ماشینی، رتبه بندی فرش ماشینی و… که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید را به آن اشاره خواهیم کرد تا شما به راحتی بتوانید فرش مورد نیاز خود را نسبت به سلیقه و دکوراسیون منزلتان از سایت ستاره کویر انتخاب وخریداری کنید.

چطور فرش را متناسب با سلیقه  خود انتخاب کنیم؟

انتخاب یک فرش با سلیقه خود در کمترین زمان می تواند دردسرساز باشد، اگر نکات خرید فرش را به خوبی ندانیم و به آن توجه نکنیم. در اولین گام ما باید انتخاب فرش خود را نسبت به سلیقه و دکوراسیون منزل خود انتخاب و خریداری کنیم، و یا فرشی را که می خواهیم تهیه کنیم بدانیم مربوط به کدام قسمت از منزل ما است؟ تا بتوانید فرش متناسب به آن فضا را تهیه کنیم. مثلاً: فرش راهرو، فرش پذیرایی، فرش آشپزخانه و یا فرش اتاق خواب ما با یکدیگر متفاوت هستند. و نمی توانند از یک طرح و رنگ استفاده شوند.

فرش چند متری بخریم، خوبه؟

همه ما قبل از  ورود به خانه های جدید مان مانند: زوج های جوان با این سوال روبرو می شوند، که فرش چند متری بخریم؟ تا فضای منزلمان زیبا تر دیده شود. برای پاسخ به این سوال باید  ما به صورت جزئی تر  آن را مورد برسی قرار دهیم تا  شما بتوانید فرش به اندازه دلخواه را برای منزل خود انتخاب و تهیه کنید.

فرش چند متری بخرم

ابعاد و سایز های استاندارد در تولید فرش ماشینی

به دلیل اینکه فرش ماشینی توسط دستگاه های پیشرفته صنتعتی طراحی و تولید می شود،  اما اندازه آن با قالی های دستباف متفاوت است. زیرا سرعت تولید فرش های ماشینی نسبت به قالی های دستباف بسیار بیشتر است و این امر باعث شده تا فرش ماشینی بسیار ارزانتر و پرطرفدارتر باشد. اما این نکته را هم باید در نظر بگیریم که قالی های دستباف بسیار با کیفیت تر از نوع ماشینی آن است.

قبل از اینکه فرش مورد نظر خود را انتخاب و تهیه کنیم، باید بدانیم یکی از عوامل موثر در انتخاب فرش ماشینی سایز و ابعاد آن است و آن فرش را برای کجا و کدام فضای منزل خود نیاز داریم؟ برخی مشتریان ممکن است ابعاد فرش ماشینی را به درستی نداند و تصور غلطی از سایز های آن داشته باشند، مانند سایز فرش ۹ متری،  که به اشتباه سایز آنرا ۳*۳ می دادند، ولی ابعاد فرش ۹ متری ماشینی ۳/۵*۲/۵ با مساحت ۸/۷۵ متر مربع است. که در اینجا نحوه تشخیص سایز استاندارد در تولید فرش ماشینی کاشان مورد استفاده قرار می گیرد را برای شما مطرح می کنیم تا در انتخاب و تهیه آن تسهیل تر شود.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی

 ابعاد فرش ۱۲ متری  ماشینی : (۴*۳)

 ابعاد فرش ۹ متری ماشینی : (۳/۵*۲/۵)

 ابعاد فرش ۶ متری ماشینی : (۳*۲)

 ابعاد فرش ۴ متری ماشینی: (۲/۲۵*۱/۵)

 ابعاد قالیچه ماشینی | پادری :

(۴۰*۶۰ سانتی متر) – (۵۰*۸۰ سانتی متر) – (۶۰*۱۰۰ سانتی متر)

وقتی می خواهید بهترین سایز فرش را برای اتاق های منزلتان انتخاب کنید بهتر است سایزی را انتخاب کنید که نسبت به آن فضا کوچک تر باشد تا بزرگنمایی آن فضا به خوبی نشان داده شود. و به هیچ عنوان آن فضا را تمام فرش نکنید زیرا باعث خواهد شد که تمام دکوراتیو و دکوراسیون شما با آن نما به خوبی دیده نشود و یا از بین برود.

فرش چه طرحی بخریم، خوبه؟

عد از به نتیجه رسیدن درباره اینکه چه نوع سایزی باید برای فضاهای مورد انتخابی خود تهیه کنیم، نوبت به طرح آن می رسد که خیلی دقیق باید به آن توجه کنیم، زیرا فرش پس از پهن شدن نقش بسزایی در روحیات ما می تواند داشته باشد و نمی توان آن را سرسری انتخاب کرد. در اینجا به چند نمونه از طرح های شناخته شده در بازار فرش ایران که از محبوبیت بالایی برخوردار است را برای شما معرفی می کنیم.

فرش های طرح افشان:

فرش های افشان به نقش فرش های گفته می شود که بدون لچک و ترنج هستند. در طراحی این نقشه فرش ها تمام بند و نگاره های فرش به صورت پیوسته و تداوم یافته با یک دیگر ارتباط کاملی دارند. اصولاً فرش های با طرح افشان به گونه ای طراحی می شوند که گل و بوته ها یا شاخ و برگ های آن به صورت قرینه نبوده و یکدست بافته می شوند.

فرش های طرح شکارگاه:

طرح و نقشه فرش های که روایت کننده یک داستان در نقش شکار و شکارگاه است، به نحوی که در قسمت های مختلف شکارچی سوارکار با کمان و نیزه خود دنبال شکار آهو یا سایر جانوران دیگر است.

فرش های طرح خشتی (قابی):

در طراحی این نقشه فرش ها، بوم آن از مربع و مستطیل های تشکیل می دهند که به طور منظم کنار هم قرار گرفته اند و درون هر کدام از آن قاب ها با نقش و نگار های متنوع تزئین شده است.

فرش های طرح گل برجسته:

برای نشان دادن گل های برجسته در این نوع فرش ها از نخ هایبالک استفاده می کنند، وقتی که فرش از دستگاه جدا می شود نخ هایبالک مانند نخ اکریلیک هیت ست و دیگر نخ ها به یک اندازه و یک دست هستند. و زمانی که آن را به قسمت آهار کارخانه ارسال می کنند بر اثر گرما این نخ به حالت فشرده در می آید یا در اصطلاح آب می شود. و این باعث می شود قسمت های برجسته فرش نمایان شوند.

 

فرش تیره بهتره یا فرش روشن؟

برای انتخاب رنگ فرش باید به رنگ دکوراسیون منزلمان بسیار توجه کنیم، مثلاً: نمی توانید فرش سرمه ای رنگ را در یک دکوراسیون سفید و صورتی پهن کنیم. یا زمینه کرم را در دکوراسیون کلاسیک به کار ببریم این مثال هم در انتخاب رنگ تیره یا روشن مصداق است که کدام را انتخاب کنیم بهتر است.

نقاط قوت انتخاب فرش روشن:

  • فرش با زمینه روشن می تواند خانه ما را زیباتر  و بزرگتر نشان دهد.
  • رخ نمای خانه را می تواند روشن تر نشان دهد.

نقاط ضعف انتخاب فرش روشن:

  • فرش با زمینه روشن گاهی می تواند اذیت کننده باشد.
  • زود چرک می شود.
  • نیاز به روفرشی دارد ( برای جلوگیری از کثیف شدن)

نقاط قوت انتخاب فرش تیره:

  • زود چرک نمی شود.
  • برای ست کردن فرش  با زمینه رنگ دلخواه می تواند یکی از چالشی ترین قسمت انتخابی ما برای فرش باشد. امروزه  می توانید از ترفند تیره و روشن برای منازل خود استفاده کنید، و طوری نباشد که همه وسایل و دکوراسیون منزل خود را دقیقاً هم رنگ یکدیگر انتخاب کنیم. به عنوان مثال: اگر مبلمان شما از نوع چوبی تاج دار گلبهی است می توانید از فرش های با زمینه آبی فیروزه ای انتخاب کنید.

فرش چند شانه بخریم خوبه؟

در هنگام خرید فرش از نمایشگاه ها یا فروشگاه های اینترنتی ممکن است با این سوال مواجه شوید که فرش چند شانه می خواهید، خریداری کنید؟ اگر اطلاع درستی از نحوه انتخاب فرش خود نداشته باشید، می تواند کمی برای شما گیج کننده باشد. نگران نباشید ما در اینجا برای شما این نکات را برای شما بازگو می کنیم.امروزه تولید فرش ماشینی به صورت ۷۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه در قطب فرش ایران یعنی کاشان و آران و بیدگل در طرح و رنگ های متنوع تولید می شوند. که نسبت به نیاز خود می توانید آن را انتخاب و تهیه کنید. قبل از این که بخواهیم تفاوت فرش ها را از نظر شانه برسی کنیم باید با مفهوم شانه فرش آشنا شویم.

دستگاه ها فرش ماشینی برای تولید فرش خود نیاز به دو تراکم عرضی و طولی دارند تا بتوانند فرش را به اندازه مد نظر ببافند. به تعداد ریشه های که در یک متر عرض فرش بافته می شود را با شانه مشخص می کنند. مثلاً: یک قالی ۷۰۰ شانه، یعنی در هر متر عرض فرش معادل ۷۰۰ شانه ریشه بافته شده است.

تراکم طولی شانه فرش  هم به تعداد ریشه های که در یک متر طولی قالی بافته می شود را تراکم طولی فرش  گویند.

نکته: ممکن است تراکم در روش های مختلف بافت فرش ماشینی متفاوت باشد. یعنی اگر تعداد ریشه در یک متر مربع فرش از ۵۰۰ گره در عرض و در طول معادل ۱۰۰۰ گره می توان توسط این فرمول تعداد گره های که در یک متر مربع زده می شود را بدست آورد.

معایب و مزایای خرید فرش ۷۰۰ شانه

فرش ۷۰۰ شانه را می توان یکی از پرفروشترین فرش های ماشینی به شمار آورد که خیلی از خانواده های ایرانی آن را برای منزل خود تهیه می کنند. که در دو نوع ۸ رنگ و ۱۰ رنگ تولید می شوند اما به دلیل پیشرفت دستگاه ها قالی بافی این فرش به دو دسته واقعی و تبدیلی تقسیم شده اند.همانطور که از نام شان می توان تشخیص داد فرش های ۷۰۰ شانه واقعی توسط دستگاه های جدید بافته می شوند و از دو کیفیت ۸ رنگ و ۱۰ رنگ پشتیبانی می کند ولی دستگاه تبدیلی، همان دستگاه های ۵۰۰ شانه ای هستند که با یکسری تغییرات فنی در دستگاه آن را به ۷۰۰ شانه تغییر می دهند و از کیفیت رنگ پایین تری نسبت به دستگاه واقعی ۷۰۰ شانه دارند.

معایب و مزایای خرید فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش هزار شانه یکی از فرش های نسل جدید محسوب می شود که کیفیت و شلوغی طرح و نقشه آن نسبت به فرش های ۷۰۰ شانه بیشتر است. هر چه تعداد شانه فرش بالاتر باشد نقش آن می تواند شلوغتر و با ظرافت تر بافته شود. الیافی ونخی که در بافت فرش های ۱۰۰۰ شانه به کار می گیرند از نوع صد در صد “اکریلیک هیت ست” می باشد. این نخ نسبت به نخ های دیگر که در فرش های ۷۰۰ شانه ممکن است استفاده شود، پرزدهی ندارد و ضد حساسیت است.

معایب و مزایای خرید فرش ۱۲۰۰ شانه

ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه کاشان نسبت به فرش ۱۰۰۰ و ۷۰۰ شانه در تعداد ریشه های است، که در تراکم عرضی و طولی آن بافته می شود.به دلیل وجود این گره های زیاد در بافت  آن باعث شده  فرش از فشردگی بالایی برخوردار باشد و توانسته طول و عمر و مقاومت فرش را هم افزایش دهد.

معایب و مزایای خرید فرش ۱۵۰۰ شانه

فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان، به عنوان جدیدترین نسل فرش های ماشینی شناخته می شوند. تفاوت اصلی آن با فرش های ۱۲۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه در تعداد شانه ها و تراکم های آن است. تراکم فرش نشان دهنده فشردگی فرش را نشان می دهد و هر چه این تراکم بالاتر باشد فرش تولید شده، سفت تر و سنگین تر خواهد بود. فرش های ۱۵۰۰ شانه به دلیل ریز نقشی و ظرافتی که در تولید دارند، کمی گرانتر از فرش های با شانه پایین تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!