لکه فرش

پاک کردن لکه فرش

به وجود آمدن لکه روی فرش بر اثر ریختن مواد مختلف مشکلی است که همه ما بارها و بارها با آن روبرو شده‌ایم و در واکنش به از بین بردن سریع لکه‌ها گاها تصمیمات نادرستی گرفته‌ایم که موجب تثبیت و سخت‌تر شدن لکه می‌شود . لازم است بدانیم برای پاک کردن انواع لکه‌های ایجاد شده روی فرش از چه روشی استفاده کنیم در هنگام ایجاد لکه اقدام سریع نسبت به رفع آن بسیار مهم است چراکه در صورت عدم توجه ممکن است فرش بیش از آنچه ایجاد شده آسیب ببیند .در نظر داشته باشید، زمانی که لکه‌ای روی فرش ایجاد می‌شود؛ اگر فورا آن را تمیز کنید، نیاز به شستشوی فرش به طور کامل نیست.

محلول‌های خانگی برای از بین بردن لکه فرش کدامند؟

شما به راحتی می‌توانید، بهترین لکه بر فرش را در منزل خود بسازید. برای این کار کافی است، تنها سری به آشپزخانه خود بزنید و با استفاده از برخی مواد خانگی، لکه فرش را نابود کنید. همواره هنگام ساختن محلول‌های خانگی با استفاده از مواد غذایی یا شیمیایی که در منزل دارید به میزان موادی که استفاده می‌کنید، بسیار دقت داشته باشید. استفاده بیش از حد از برخی مواد اسیدی به فرش شما آسیب وارد کرده و از ارزش آن می‌‌کاهد. همچنین دمای آب نیز در از بین بردن لکه یا تشدید آن نقش دارد.

جنس فرش شما در استفاده از انواع محلول‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. نحوه بردن لکه از فرش دستباف با فرش ماشینی یکسان نیست. همچنین از دیگر مواردی که باید مدنظر قرار دهید، رنگ فرش است. فرش‌های سفید و کرم بیش از دیگر رنگ‎‌ها در معرض کثیفی هستند و شما هنگام انتخاب لکه‌بر خانگی باید در نظر داشته باشید که به پخش شدن لکه روی فرش کمک نکنید. در ادامه به برخی از مواد ارزان‌ قیمت و در دسترسی که برای بردن لکه به کار شما می‌آیند، اشاره می‌کنیم.

استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یکی از موادی است که برای تمیز کردن لکه چربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کافی است، یک قاشق غذاخوری از پراکسید هیدروژن را در یک لیتر آب گرم مخلوط و با استفاده از ترکیب حاصل، لکه‌های چربی را تمیز کنید. در پاک کردن لکه با این روش باید سرعت عمل داشته باشید و فورا محل لکه را تمیز کنید تا مواد شیمیایی به فرش آسیب نزند. همچنین بهتر است که هنگام انجام این کار از ماسک استفاده کنید تا مواد شیمیایی را استنشاق نکنید.

آب لیمو و پراکسید هیدروژن از دیگر انواع پاک‌کننده خانگی هستند که مورد استقبال خانم‌های خانه‌دار قرار می‌گیرند. این محلول موثر، نقش یک سفیدکننده قوی را دارد و معمولا در صورت بروز لکه فرش سفید و روشن به کار خواهد آمد. این محلول همچنین ذرات چسبیده به فرش را از بین خواهد برد؛ برای همین اگر به دنبال بهترین مارک لکه بر فرش هستید، پیش از آن بررسی کنید که آیا پراکسید هیدروژن در منزل دارید یا خیر.

ترکیب سرکه با سایر مواد برای از بین بردن لکه فرش

سرکه برای از بین بردن لکه روی فرش کمک به‌سزایی خواهد کرد. با استفاده از سرکه هم می‌توان، لکه چربی را تمیز کرد. برای این منظور اسفنج یا پارچه را به سرکه آغشته کنید و سپس آن را روی لکه بکشید تا تمیز شود. ممکن است نیاز باشد، پس از استفاده از سرکه با کف صابون نیز محل لکه را تمیز کنید تا هیچ اثری از آن باقی نماند. خاصیت اسیدی سرکه باعث از بین رفتن بوی نامطبوع و همچنین لکه‌های سمج می‌شود.

ترکیب مفید دیگر، آمونیاک و سرکه است؛ اما توصیه می‌شود برای از بین بردن لکه فرش دستباف از آن استفاده نشود؛ چرا که ممکن است موجب تغییر رنگ فرش شود. سرکه سفید هنگامی که با روغن و نمک ترکیب شود برای از بین بردن لکه شاتوت روی فرش می‌تواند بسیار مفید باشد. از دیگر پاک‌کننده‌های خانگی پودر بوراکس و سرکه است که در حفاظت از محیط زیست نیز نقش خواهد داشت. این محلول به کشتن کک و سوک نیز کمک می‌کند.

ترکیب جوش شیرین با سایر مواد برای پاک کردن لکه فرش

ترکیب یک فنجان جوش شیرین با یک فنجان پودر بوراکس و چند قطره روغن، نوعی مایع لکه بر فرش قوی خانگی برای شما خواهد ساخت. بوراکس تمیزکننده‌ای است که به دلیل خواصی که دارد، مورد استقبال دوستداران محیط زیست قرار گرفته است و لکه‎‌ها را به خوبی از فرش می‌زداید. در عین حال جوش شیرین هم که قابلیت زیادی در جذب بو دارد، طراوت را به فرش‌های شما بازخواهد گرداند. 

پیش‌تر از خواص سرکه برای لکه‌بری گفته بودیم، ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید نیز با ایجاد دی اکسید کربن به همراه کمی مایع ظرفشویی معجزه خواهد کرد. شما با استفاده از این محلول یا ترکیب جوش شیرین و آب گرم می‌توانید یک لکه‌بر خانگی درست کنید. تنها کافی است آن را در ظرف خالی ریخته و از آن به عنوان اسپری لکه بر فرش استفاده کنید. یک ترکیب دیگر جوش شیرین و برگ بو است؛ جوش شیرین به همراه نشاسته ذرت و پودر تالک نیز لکه فرش را به خوبی نابود می‌کند.

آشنایی با مهم‌ترین لکه‌های متداول که فرش شما را آلوده می‌کنند

لکه روغن
لکه فرش

فرش‌ها به علت اینکه زیر پای ما جای می‌گیرند؛ بیش از سایر اثاثیه منزل در معرض آلودگی هستند. از لکه الکل روی فرش تا روغن و لاک ناخن، همگی لکه‌های متداولی هستند که معمولا موجب کثیف شدن فرش می‌شوند. مهم است که شما شناخت کافی از لکه‌ها و اثرات آن‌ها داشته باشید تا برای پاک کردن از مواد درست و حلال هر لکه استفاده کنید.

گاهی اوقات ترکیب‌های غلط ممکن است شما را به دردسر انداخته و به جنس و رنگ فرش شما آسیب بزند. در صورتی که از لکه موجود در فرش آگاهی ندارید یا مواد لازم برای پاک کردن آن در منزل را ندارید، بهتر است این کار را به متخصصان در قالیشویی بسپارید تا به شیوه‌های صحیح، با دمای مناسب آب و با کمک مواد مرغوب عملیات لکه‌بری و شستشوی فرش را عهده‌دار شوند. در ادامه به توضیح درباره این لکه‌ها خواهیم پرداخت.

تمیز کردن لکه چربی و روغن

یکی از لکه‌های رایجی که معمولا روی فرش ایجاد می‌شود لکه روغن و چربی است. زمانی که مهمان دارید و سفره را روی فرش انداختید؛ امکان دارد که ظرف غذا از دست افراد بیفتد و لکه روغن روی فرش ایجاد شود. لکه‌های چربی و روغن، بسیار سرسخت هستند و تمیز کردن آن‌ها زحمت بیشتری می‌طلبد. نکته مهم درباره لکه چربی و روغن این است که باید فورا تمیز شود در غیر این‌صورت لکه کهنه شده و تمیز کردن آن، سخت‌تر خواهد بود.

برای پاک کردن لکه چربی، ابتدا یک دستمال یا حوله کاغذی را روی لکه قرار دهید تا روغن اضافی را به خودش جذب کند. در این مرحله دقت کنید که لکه پخش نشود. سپس مقداری مایع ظرفشویی را با کمی آب گرم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را با کمک یک اسفنج یا یک مسواک روی لکه بمالید تا پاک شود. اگر لکه سرسخت باشد، شاید نیاز به تکرار چند بار این عمل باشد.

تمیز کردن لکه چای و قهوه فرش

اولین قدم برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش، آگاهی از نوع لکه است تا ماده پاک‌کننده متناسب با آن انتخاب شود. یکی از انواع لکه فرش، اثر نسکافه است که به روش‌های مختلفی پاک می‌شود. برای پاک کردن لکه چای و قهوه، بهتر است به محض ریختن چای یا قهوه روی فرش با کمک یک قاشق آن را از سطح فرش جمع کنید. سپس برای پاک کردن اثر لکه می‌توانید از موادی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود مانند سرکه، نمک یا ماست استفاده کنید. 

ممکن است استفاده از مواد طبیعی برای پاک کردن لکه فرش چای نتیجه مطلوبی نداشته باشد و همچنان رد لکه روی فرش باقی بماند. بنابراین کمی شامپوی فرش را در مقداری آب مخلوط کرده و کف حاصل را به کمک یک اسفنج یا پارچه روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود.

تمیز کردن لکه نوشابه

برای تمیز کردن لکه نوشابه ابتدا مانند لکه چای و قهوه، مایع نوشابه را با کمک یک قاشق از سطح فرش جمع کنید. سپس کمی مایع ظرفشویی را در مقداری آب مخلوط کنید و کف حاصل را با استفاده از اسفنج روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود. اگر لکه نوشابه روی فرش خشک شده بود؛ ابتدا یک دستمال نم‌دار را روی لکه قرار دهید تا مرطوب شود؛ سپس به کمک محلول شوینده، آن را پاک کنید.

تمیز کردن لکه خون از روی فرش

هر چه سریع‌تر برای پاک کردن لکه خون اقدام کنید، نتیجه بهتری خواهد داشت. ابتدا یک پارچه تمیز نخی را روی لکه خون تازه قرار دهید تا خون را به خود جذب کند. سپس محل لکه را با استفاده از کف صابون یا کف مایع ظرفشویی تمیز کنید. با تمیز کردن به‌موقع لکه‌ها، فرش شما دیرتر به شستشو نیاز پیدا خواهد کرد؛ در نتیجه عمر مفید آن افزایش پیدا می‌کند.

تمیز کردن لکه شربت

وجود لکه فرش کرم رنگ را از شکل انداخته و از ارزش آن خواهد کاست، به همین دلیل در صورتی که فرش روشنی داریم، سریع برای از بین بردن کثیفی اقدام کنیم. برای از بین بردن لکه شربت می‌توان از آب گازدار استفاده کرد. تنها لازم است آب گازدار را روی فرش ریخته و سپس یک حوله روی آن قرار دهید. آنگاه مایع تمیز کننده فرش را به همراه آب داغ روی فرش اسپری کنید. در مرحله بعد با اتو چند ثانیه روی حوله بکشید و این کار را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید.

در انتها می‌توانید با جاروبرقی فرش را خشک کنید. برای مثال شربت انار یا خود میوه انار یکی از لکه‌هایی است که به دشواری پاک می‌شود. معمولا برای پاک کردن شربت‌هایی با این رنگ می‌توانید از محلول ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کنید. برای از بین بردن لکه فرش ماشینی می‌توانید شامپو فرش هم به محلول خود اضافه کنید و روی لکه اسپری کنید. هنگامی که از حوله برای پاک کردن لکه روی فرش روشن استفاده می‌کنید، حتما به خاطر داشته باشید که آن را روی فرش نمالید تا لکه پخش نشود.

تمیز کردن سایر لکه‌های آزاردهنده از روی فرش

برای تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش می‌توانید از ماست استفاده کنید. ماست را روی لکه پخش کنید و سپس با قاشق آن را جمع کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا لکه به کلی پاک شود. همچنین در صورتی که با لکه‌های آدامس یا موم روی فرش مواحه شدید می‌توانید یک تکه یخ در داخل پارچه‌ای نازک را روی لکه نگه دارید تا خشک شود و با استفاده از قاشق یا چاقو به آرامی موم یا آدامس را از روی فرش جدا کنید.

اگر در محیطی هستید که فرش شما به میزان زیادی در معرض دوده است، برای پاک کردن لکه دوده از فرش خود روی محل مورد نظر نمک بپاشید و بعد از آن‌که مدتی دوده روی آن ماند با جاروبرقی آن را پاک کنید. همچنین برای پاک کردن لکه‌های تنباکو یا نیکوتین از روی فرش از گلیسیرین استفاده کنید. با کمک لکه‌پاک کن و گلیسیرین این لکه‌ها به سرعت پاک خواهند شد. بهتر است در صورتی که با دود در تماس هستید، فرش را بیشتر جارو کنید.

نکات مهم برای از بین بردن لکه فرش

هنگامی که نسبت به زدودن لکه از فرش در منزل اقدام می‌کنید؛ باید همواره برخی نکات مهم را مدنظر قرار دهید. برای مثال جنس فرش اهمیت زیادی دارد. فرش‌های دستباف معمولا حساس‎‌تر بوده و به علت استفاده از رنگ‌های طبیعی ممکن است در صورتی که محلولی روی آن‌ها بمالید، رنگ پس بدهند. یکی از نکات مهم برای پاک کردن لکه فرش در منزل، اقدام سریع و فوری پیش از خشک شدن فرش است. همچنین به یاد داشته باشید که از حوله برای پاک کردن استفاده کنید نه دستمال کاغذی.

هرگز حوله را روی فرش نمالید و همواره پیش از شروع لکه‌بری در منزل، محلول خود را در گوشه‌ای از فرش امتحان کنید تا مطمئن شوید آسیبی به فرش شما وارد نمی‌کند. همواره فرش‌ها را جارو کنید تا گرد غبار روی فرش نماند. در نهایت در صورتی که لکه مدتی طولانی روی فرش ماند یا به روش‌های خانگی اطمینان ندارید، این کار را به متخصصان قالیشویی بسپارید. یک قالیشویی معتبر و مطمئن پس از بررسی لکه موجود روی فرش شما با مواد شوینده مخصوص و مرغوب لکه فرش را می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!